قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

علوم سلولی مولکولی

علوم سلولی مولکولی
 
برای دانشجویان و علاقه مندان زیست شناسی،شامل مطالب زیستی و گزارش کار آزمایشگاه

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ ۹۰/۰۷/۲۰ توسط cell

شماره آزمایش:1

موضوع : میکروسکوپ وسلول های بشره

هدف:آشنایی با میکروسکوپ و مشاهده سلول های بشره گیاه

تئوری:چیزی که مشخص است این است که سلول عنصری بسیار کوچک است که با چشم غیر مسلح قابل رویت نمی باشد (جز در موارد نادر) ساده ترین راه مشاهده سلول گیاهی مطالعه سلول های بشره پیاز است که به صورت پوسته نازکی هنگام شکستن پیاز از آن جدا می شود. بشره (اپیدرم) پیاز در زیر میکروسکوپ به صورت سلول های چند وجهی کشیده ای دیده می شود که به طور منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و فاقد فضای بین سلولی هستند.هسته در اپیدرم پیاز به خوبی قابل مشاهده است.

میکروسکوپ از بخش نگهدارنده(پایه) یا stand، بدنه یاbodyو عدسی ها یا lenses تشکیل شده است. در سیستم نوری میکروسکوپ علاوه بر لامپ نوری زیرین یک کندانسور نیز وجود دارد که وظیفه ی آن متمرکز کردن نور بر روی نمونه است. بر روی بدنه میکروسکوپ یک صفحه ی گردان یاrevolver واقع شده است که عدسی های شیئی یاobjective بر روی آن قرار گرفته اند. وقتی صفحه ی گردان چرخانیده می شود عدسی های مختلف تغییر وضعیت می دهند و در بالای نمونه قرار می گیرند، این عدسی ها دارای بزرگ نمایی های مختلف هستند وقتی قرار است نمونه ای را با عدسی x100 که دارای قدرت تفکیک و بزرگنمایی بسیار بالاست ببینید باید از یک ماده ی سیال که ضریب شکست آن معادل ضریب شکست شیشه است استفاده کنیم،یکی از این مواد کانادابالزام می باشد،ماده ی دیگر گزیلول بالزام و ماده ی دیگر گلیسرول(ارزان تر و فراوان تر)است.

عدسی هایی که در بالا قرار گرفته اند و با  چشم ارتباط مستقیم دارند عدسی های چشمی یا ocular هستند.

بزرگنمایی کل میکروسکوپ برابر است باحاصل ضرب عدسی شیئی و چشمی.

نمونه ها بر روی لام(اسلاید) واقع می شوند آن گاه بر روی  لام یک لامل کوچک که از جنس طلق یاشیشه ی بسیار ظریف است قرار می گیرد.در ابتدای کار با میکروسکوپ تا جایی که ممکن است و صدا می دهد با بزرگترین پیچstsge پایین می آوریم.

Stage یا صفحه پلاتین صفحه ای است که اسلاید روی آن قرار می گیرد.

میکروسکوپ های الکترونی، میکروسکوپ هایی با قدرت بزرگنمایی بسیار بالا هستند و تا100000 برابر قدرت تشخیص دارند.دو نوع میکروسکوپ الکترونی داریم: SEM and TEM

شرح: در این آزمایش ابتدا بشره داخلی و خارجی پیاز را(با پنس)جدا میکنیم بعد روی یک لام یک قطره آب میریزیم و قسمت کوچکی از بشره داخلی پیاز را روی ان قرار میدهیم و لامل را روی بشره میگذاریم سپس لام را زیر میکروسکوپ میگذاریم و ابتدا با عدسی 4 x Tبشره را میبینیم و باید با پیچ تنظیم(و پیچ  بزرگ) عدسی چشمی را تنظیم کنیم تا بتوانیم واضح ببینیم در ضمن باید توجه کنیم که ابتدای کار تا جایی که ممکن است بزرگترین پیچ را بپیچانیم تا جایی که صدا دهد وstage را پایین آوریم. سپس همین کار را برای بشره خارجی پیاز انجام میدهیم و میتوانیم بشره را با عدسی های شیئی مختلف ببینیم.(x4,x10,x40)

نتیجه: در سلولهای بشره خارجی روزنه میبینیم در حالی که برای سلول های بشره داخلی نمیبینیم.به نظر میرسد سلول های بشره داخلی کشیده ترند.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک